Vyberte stránku

„Jak si správně vybrat látkové pleny?“

Další články

Rakovina a látkové pleny

Rakovina a látkové pleny

Rakovina a látkové pleny To je téma co? A ještě k tomu na pátek třináctého!! Témata zdánlivě vzdálená mají u nás v Dělámedoplen.cz poměrně blízko. Od úplných začátků naší značky a projektu Dělámedoplen.cz se snažíme maminkám a tatínkům co nejvíce zpříjemnit...

číst více
Óda o mé pravé lásce

Óda o mé pravé lásce

Dlouho předlouho jsem přemýšlel, jak toto mé vyznání začít. No a prostě je to tak, že bych chtěl vyjádřit, jak šťastný jsem, že jsme na sebe počkali 🙂 A jak vesmírně moc miluji svou Lucys Blondys 🙂 Přišlo to z nenadání, jako hvězda z nebe, seznámení bylo rychlé a...

číst více

Přebalujte správně a s radostí!

Aneb „Jak si správně vybrat látkové pleny?“

 

S celým týmem a každým naším produktem se snažíme rodičům ukázat jednoduchost použití látkových plen v moderním provedení a s úsměvem.

 

Látkové pleny jsou babičkami i maminkami ověřený způsob přebalování. Stejně jako každý jiný produkt také látkové pleny prošly vývojem a inovacemi při využití různých materiálů a vychytávek. A tak dnes existuje spousta typů plen různých tvarů, funkcí i vlastností. Tímto článkem vám chceme pomoci se zorientovat v současném portfoliu plen, abyste si samy zvolily nejvhodnější druh plen ku své spokojenosti. Máme dvě dcery, obě dvě aktivně látkované. Vyzkoušeli jsme téměř všechny typy, druhy a značky plen na vlastní kůži a prošly u nás zátěžovým testem.

 

Při výběru se zaměřte hlavně na praktičnost plen, jejich přebalování a údržbu. Každá plena, která se dostane do vašeho užšího výběru, by měla splňovat následující kritéria:

  • Dvojitá gumička: svrchní kalhotky (nebo all in one či jakékoliv jiné kalhotky) jsou tou funkční částí, díky které pokožka miminka dýchá a zároveň nepropustí tekutinu. Je tedy potřeba, aby pevně držely, avšak neškrtily. Toho nejlépe docílíte právě dvojitou gumičkou kolem nožiček, která nožičku pevně obepne, neškrtí, dobře sedí a těsní.
IMG 8387 - „Jak si správně vybrat látkové pleny?“

Detail dvojité gumičky kolem nožiček

  • Materiál savé vrstvy: savá vrstva, ať už savé jádro, vkládací plena nebo varianta all in one aj., může být ušita z různých materiálů. Dělí se v zásadě na přírodní materiál a umělé vlákno. Umělé vlákno skvěle saje, rychle schne, některé umí i uzamknout tekutinu uvnitř pro větší „pocit sucha“, existuje zde však malé riziko reakce u citlivějších miminek. Navíc bohužel nějaký odpad a zatížení přirody jejich použitím vzniká. I přesto jde o ekologicky mnohem úspornější variantu ve srovnání s jednorázovými plenkami. A například my jsme schopni se o nefunkční pleny postarat a najít jim další využití. Přírodní materiály mají většinou naopak slabší savé vlastnosti. I ty, které srovnatelně sají, zůstávají mokřejší a „pocit sucha“ je tedy menší.
IMG 8407 - „Jak si správně vybrat látkové pleny?“

Průřez vkladací plenou

  • Jednoduchost: i u plen platí, že méně je více. Existuje spousta způsobů skládání, variant i „vychytávek“, které vám mohou zpočátku připadat cool, ale pak vám budou zbytečně komplikovat život. Byla by škoda, aby vás špatný výběr od používání látkových plen úplně odradil. Existuje například varianta tzv. „rostoucí“ pleny, kterou můžete postupně s růstem dítěte zvětšovat a jsou po celou dobu vhodné a zcela padnoucí. My je doporučujeme cca od 2. měsíce věku a 4 kilo váhy a pokud nebudete mít extra macka nebo miminko se zdravotními problémy, opravdu tyto pleny vydrží po celou dobu přebalovacího období. Jako takový srovnávací benchmark jsme použili dědu (rocker, motorkář, kuchař), který naše pleny zvládl elegantně přebalit sám u hlídání. Jen se tedy nikdy nestaral o jejich obsah a pleny nám nechal na balkóně. 🙂
IMG 8383 - „Jak si správně vybrat látkové pleny?“

Jednovelikostní svrchní kalhotky, velikost upravujeme pomocí patentků

  • A v neposlední řadě myslete hlavně na sebe. Pleny by se vám měly líbit a musí vám vyhovovat. Pokud si nejste jistí, po kterých plenkách sáhnout, využijte možnosti naší Půjčovny, kde si můžete pleny nejprve vyzkoušet a pak se rozhodnout, zda jsou pro vás tou nejvhodnější variantou.
DSC8791 - „Jak si správně vybrat látkové pleny?“

Designová sada „Lesní zvířátka“

Pleny z bazaru

Můžete si pořídit látkové pleny z druhé ruky. I to je možné. Při správné údržbě vám pleny opravdu mohou vydržet pro 2-3 děti třeba jen s menší obměnou. Při koupi látkových plen z bazaru si akorát dejte pozor na svrchní kalhotky, all in one, nebo jakoukoliv jinou variantu s PUL vrstvou. Nesprávným zacházením totiž tuto vrstvu mohla kterákoliv maminka zničit, aniž by si toho byla vědoma, a aniž by to bylo na první pohled viditelné. Proto si z druhé ruky pořiďte třeba savá jádra či klasické čtvercové pleny, ale svrchní kalhotky doporučujeme zakoupit nové. Není to už tak veliký finanční rozdíl a předejdete tím spoustě zbytečným potížím.

 

Tak. Stručně a jasně. Přejeme příjemné přebalování. Už máte vybráno? 🙂

 

Pokud máte zájem používat netoxické pleny a prací prostředky, ozvěte se nám.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, rádi vám vše zodpovíme:

+420 777 862 620

maminka@delamedoplen.cz